הטרור והגאולה

 גל טרור בינלאומי שוטף את העולם בשנים האחרונות, עולה על כל דמיון, יוצא דופן באכזריותו, איכויותיו, שיטותיו ומטרותיו הסופיות.                                                                                                                     

האם הצלחות ארגוני הטרור כאל קאעידה ודומיו אכן מבשרות את תחילתו של עידן חדש?

הטרור שימש מאז ומעולם אמצעי להשגת מטרות שונות, החל מרצח יוליוס קיסר, עבור לרצח של אחיינו של הקיסר האוסטרי בסראייבו שפתח את מלחמת העולם הראשונה וגמור במורדים בחבל הבאסקים, בדומיהם במדינות דרום אמריקה ובמאבקים טרוריסטים נוספים לעשרות. אך בשנים האחרונות מקבל הטרור דפוסים חדשים לגמרי באיכותו בכמותו ןבמטרותיו.

רשימת הפיגועים הולכת ומתרחבת ועוד מעט תכלול כל מדינה על פני הגלובוס. מלבד הפיגועים בישראל,שעל כך נייחד מצע נפרד, סבלו כבר מפיגועי טרור מרוקו, טוניסיה, ספרד, אינדוניזה, הפיליפינים, הודו, יפן,ארגנטינה, טורקיה, מצרים, ערב הסעודית, אפגניסטן, צ'צ'ניה, עיראק ורוסיה, ולאחרונה גם הולנד, בלגיה, אנגליה וצרפת. 'החזית העולמית האיסלאמית למאבק ביהודים' מקבלת פנים של ל'חזית עולמית נגד כל מי שאינו מוסלמיים'.

עולם בבהלה

במבט ראשון נראה כי מנהיג 'אל קאעידה' בין לאדן, 'מנהיג הטרור העולמי' אכן מצליח.

מאז קריסת 'מגדלי התאומים', ארה"ב נהפכה למעין 'מדינת משטרה'. כל מי שמנסה לקבל אשרת כניסה לארה"ב, חש זאת היטב בתורים הממושכים בשגרירות, בחקירות קציני הביטחון האמריקניים, בבדיקות הקפדניות בכל כניסה למוסד ציבורי אמריקני. ולא רק בארה"ב, גם בעוד מדינות בעולם.

לאחר הפיגוע ברכבת, ממשלת ספרד נכנעה לאיום הבן לאדני שאנשיו ימשיכו את מעשי הטרור בארצה והוציאה את חייליה מעירק. בצ'צניה, תלמידיו של בין לאדן לא חסו על למעלה מ-200 ילדים. תלמידי בין לאדן הסונים, מכים מדי יום בשיעים ובצבא האמריקני בעירק. למעשה, מערכה עולמית גלובלית כבר החלה - והפעם בין ארצות התרבות המערבית ובין אויב שאין לזהותו, המנסה להשיג את מטרותיו באמצעות טרור אכזרי שהעולם לא ידע כמותו.

מאחורי הטרור העולמי, עומדות מדינות כמו אירן וסוריה, המשמשות לו בסיסי אימונים ומקורות נשק קל, כבד ובעתיד ח"ו גם אטומי, כימי וביולוגי. האיום קיים. איש לא יודע היכן תנחת המכה הבאה והעולם כולו בבהלה.

דפוסי טרור חדשים

כאמור, הטרור שימש מאז ומעולם אמצעי להשגת מטרות מדיניות - אבל קיים הבדל יסודי ביניהם ובין הטרור האיסלמי של ארגון אל קאעידה והארגונים המסונפים לו: המניע של הטרוריסטים ה'חדשים' הללו אינו פוליטי, חברתי או כלכלי וכיוצא באלה, אלא דתי מובהק. לא העוני עומד מאחורי הטרור האיסלמי, שהרי רבים מה'שאהידים' באים ממשפחות מבוססות. בין לאדן עצמו שייך למשפחת מיליונרים סעודית. לא נסיון להביס משטרי דיכוי עומד מאחורי הטרור, כיוון שהטרוריסטים חוששים מרודנים. בגרמניה הנאצית, ברוסיה של סטלין ובעירק של סאדאם חוסיין, לא היה טרור. הטרור זקוק לחופש תנועה וחופש פעולה כדי לגייס תומכים, פעילים, שאהידים ומטיפים.

מנהיגיו של הטרור הבין לאדני הינם ראשי זרמים איסלמיים קיצוניים ומנהלי מכללות איסלמיות שפתחו בתוכנית רב שלבית של ג'יהאד שיטתי - מלחמת קודש גלובלית לאיסלום העולם. בשלב זה, הם מנסים להחזיר לאיסלם את ארץ-ישראל שלדבריהם נגזלה מהם ע"י 'הכופרים' ; הם מנסים ליצור צ'צ'ניה מוסלמית ריבונית והספיקו כבר להכריז שספרד נגזלה מהם ובעתיד 'יעשו הכל' כדי להחזירה לאיסלם. בצד צ'צ'ניה, הם חותרים להפיל משטרים חילוניים באוזבקיסטן ובמדינות אחרות במרכז אסיה ובדרומה.

גם השיטות השתנו. הטרוריסט האיסלמי חולם להיות 'שאהיד' המקריב את חייו למען מטרתו הדתית ומשתייך בכך לכוח צבאי חולני ומעוות שאין להטיל עליו אימה, שהרי אינו חושש מהגרוע מכל.

צר המצע מהשתרע. כל קורא עיתונים עובר כמעט באדישות על ידיעות מכל פינה בעולם המבשרות על מעשה טרור נוסף.

האם הכל אמנם כל-כך רע? האם הצלחותיו של ארגון אל קאעידה ודומיו אכן מבשרות את תחילתו של עידן חדש?


ב"פסיקה" שפרסם לפני כשלוש שנים, קובע המורה הרוחני של האחים המוסלמים ותנועת החמאס השיח' יוסוף קרדאווי, כי האיסלאם ינצח, ישתלט על העולם כולו ואחד מסימני הניצחון יהיה כיבוש רומא בירת איטליה בידי המוסלמים. כיבוש אירופה והבסת הנצרות יתאפשרו, בראייתו, באמצעות הפצת האיסלאם בתוך אירופה עד אשר יהיה בכוחו של האיסלאם להשתלט על כל היבשת.

המניע את הטרוריסטים ה'חדשים' אינו פוליטי, חברתי או כלכלי , אלא דתי מובהק. לא העוני עומד מאחורי הטרור האיסלמי, רבים מה'שאהידים' באים ממשפחות מבוססות. בין לאדן עצמו שייך למשפחת מיליונרים סעודית.

המערכה העולמית נגד הטרור

ניגש שוב לכלי התקשורת, אבל הפעם נקרא ונצרף למהות משמעותית אחת, ידיעות תמוהות כביכול המעידות שכוחות חדשים פועלים מול כוחות האופל והשטן.

ארה"ב יצאה למערכה קשה כנגד הטרור העולמי בהצליחה לאחד תחתיה עשרות מדינות אשר שלחו למערכה את כוחותיהם.

העולם מתאחד כנגד נסיונותיה של איראן להגיע ליכולות יצור נשק אטומי, גם מדינות שלא ידועות באהדתן לישראל מצטרפות לנסיון זה.

באירלנד הסתיימה לאחרונה מלחמה דתית ביסודה בת מאות שנים, בין שני חלקי המדינה. הסכסוך המר בין שתי הקוריאות - הצפונית והדרומית - נמצא בשלבים איטים אך משמעותיים של פתרון בדרכי שלום.

מעצמת-העל, ארצות-הברית, עושה מאמצים למנוע פיתוח והפצה של נשק גרעיני אצל גורמים מפוקפקים. אם נהלך קצת אחורנית, לא נוכל שלא להבחין במשמעות העמוקה של הקואליציה שנוצרה לפני כחמש עשרה שנים נגד עירק.

הכותרות בדבר הסכמי שלום הנחתמים בין אויבים לשעבר, כבר לא מהוות סנסציה.

שתי הענקיות, ארה"ב ורוסיה דהיום, ממשיכות ליישם את ההסכמים בדבר פירוק נשק גרעיני, ביולוגי ואפילו קונוונציונאלי. אדרבא: השתים מפנות תקציבים צבאיים לפיתוח הכלכלה והבריאות וחותמות ביניהם הסכמים מסחריים ותרבותיים תוך עשיית מאמץ משותף לכבוש את החלל.

כשמזכירים את ארה"ב - יש לזכור כי הקונגרס האמריקני לא הכריז רשמית על מצב של מלחמה מאז מלחמת העולם השנייה, עד שהנשיא ג'ורג' בוש הכריז מלחמה על הטרור, וזאת לא בהחלטת קונגרס כי אם ברוב מוחץ בסנאט.

במלים אחרות, העולם הנאור צועד לקראת עידן חדש. דבר הנביא 'וכיתתו חרבותם לאתים' נהפך לתהליך מעשי בשנים האחרונות ונמשך גם כיום.

רבים עומדים תוהים מול שתי המגמות. רבים שואלים עצמם מה מניע את העולם לצעוד דווקא לקראת הגשמת הנבואה העתיקה בדבר החלפת החרב באת, בתקופה בה הטרור והחושך העולמי עולה כביכול על דרך המלך וזוכה בניצחון אחר ניצחון.

התגברות החושך – סימנים לגאולה

את התשובות לשאלות אלה, נתן לעולם מנהיג יהודי גדול, הרבי מליובאוויטש שליט"א מלך המשיח.

"ההתקרבות לביאת משיח צדקנו היא גם הסיבה להתגברות החושך בעולם – שבגלל התגברות הקדושה נעשית גם התגברות הלעומת זה שמנגד לביאת משיח צדקנו.. , ויש צורך ללחום עם המנגד , שזהו ענין "ילחם מלחמות ה' " עד ש"נצח" .(ראש חודש טבת ה'תשנ"ב)

החשיכה בעולם גוברת, אמר, ככל שהגאולה והתגלותו של משיח קרבים ועומדים להתרחש.

בניסוח הדתי, מדובר ב'התגברות הלעומת' וה'מנגד' דהיינו עולם ההחשיכה והאפילה ובחיזוק הצורך להילחם בהם. בניסוח הדתי, מדובר ש"משיח יילחם מלחמות ה'" עד ש"ינצח".

תנועתו של הרבי מליובאוויטש, תנועת חב"ד, עוסקת זה שנים במלחמה זו, אך לא באמצעים צבאיים אלא באמצעים רוחניים: הפצת האמונה בא-ל אחד, הפצת ולימוד התורה - נגלה ונסתר חסידות ופנימיות, קיום המצוות, חתירה למצב של צדק, אחדות ויושר בין אישי, דת כמרכיב יומי, הפצת בשורת הגאולה לכל באי עולם, מאבק על מבנה העם היהודי- "מיהו יהודי", מלחמה על שלימות גבולות ארץ ישראל ואי מסירת אף שעל ועוד.

העולם מצטרף

וכמעט מוזר - העולם כולו מושפע סופג ו.. נענה. רוסיה הקומוניסטית התפרקה ותושביה חוזרים בדרכם שלהם לאמונה בא-ל אחד. מנהיגי מעצמות ומדינות בינוניות וקטנות, מצהירים בדיבור ובמעשה על תפנית רוחנית - משפת הכוח לשפת החופש, ממשטרי רודנות למשטרים דמוקרטיים, מנשק גרעיני לחממות סולריות. הנשיא בוש בוחר אמנם להילחם בטרור ב'פצצות חכמות', 'טילים חכמים' ושאר אמצעי לוחמה אלקטרונית, אך מטרתו המוצהרת תואמת היטב את התפנית הרוחנית שהחלה בעולם בסוף המאה הקודמת וממשיכה ומתרחשת בימים אלו.

הרבי מליובאוויטש מתוקף יעודו "מלך המשיח" היה הראשון שחזה את התהליך. כך, לדוגמא, הוא חזה את פירוקה של ברית-המועצות שנים לפני שהתחוללה. עובדה מתועדת היא, שהרבי הטיל על אגודה בשם 'שמי"ר' להקים מסגרות-עבודה לעולים חדשים מרוסיה, כאשר עלייתם הייתה עדיין בבחינת חלום: כאשר מסך-הברזל הסובייטי היה עדיין מורד ויהודי שרצה לעלות לארץ-ישראל הוגלה לסיביר. הרבי ידע שנים מראש שברית-המועצות תתפרק ושעריה ייפתחו.

כך גם הודיע על קיומו ומציאותו של של 'משיח שבדור' ועל כך שהגאולה תבוא בזמננו זה. כן עודד הרבי בקרב היהודים אך גם בקרב אומות העולם פעולות לזירוז בואו של משיח - הפצת תורה והשלטת צדק ויושר בעולם כולו.

לקראת עידן חדש

משיח צדקנו-נלחם מלחמות ה'

השינויים בעולם כתוצאה מפעולתו של מלך המשיח על העמים

למרבית הפלא - ובמחשבה שנייה היה זה צפוי - שהכרזתו הדרמטית של הרבי מליובאוויטש "הנה זה מלך המשיח בא", שלהכרזה זו הרבי כבר מתייצב בתפקידו כ"מלך המשיח", נתקבלה בעולם כולו והשפיעה כאמור באופן ישיר גם על תפיסתם הפוליטית והרוחנית של הגויים ומנהיגיהם.

במשך כל הדורות, אמר הרבי, התנהלו בין האומות מלחמות רבות שזרעו הרס וחורבן - והנה לפתע העולם שוקט ממלחמות. לא בכדי, המלחמות היחידות המתנהלות כיום, מתחוללות דווקא בתוככי מדינות איסלמיות או בגבולותיהן.

בהתייחסו לעובדה המדהימה כי מאז מלחמת העולם השנייה, השלום הולך ומשתרר בין אומות העולם, אמר הרבי מליובאוויטש כי ההיגיון מחייב, שהסיבה המרכזית למהפיכה הרוחנית שפירותיה שלום כמעט עולמי, היא התקרבות העולם כולו לזמן בו נבואתו של ישעיהו הנביא תתגשם הלכה למעשה. אין ספק, אמר הרבי, כי הסכמי השלום ופירוק הנשק המאפיינים את תקופתנו, מהווים את תחילתה של התממשות נבואתו של ישעיהו. "וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה".

לכוחות האופל, החשיכה וה'לעומת', יש אם כן סיבה טובה לצאת למערכה מכרעת שלא בוררת בכלים ואינה שמה לעצמה כל מעצור אנושי: אור הגאולה מאיים עליה לכלותה, פשוטו כמשמעו.