פדיון נפש וקבלת הידור

לקראת השנה החדשה


 לשאלות בווטסאפ - לחצו  לשאלות - לחצו לשיחה איתנו

ב"ה, כולם מוזמנים להיכנס לבית חבד או לכתוב אלי בווטסאפ:

לקראת השנה החדשה – "פדיון נפש" והידור נוסף

מנהג יהודי מדורי דורות לכתוב לרבי 'פדיון נפש'(פ"נ), לקראת השנה החדשה. אנו מבקשים בו שצדיק הדור- מלך המשיח,יתפלל בעדינו לשנה טובה ומתוקה, כמו כן נהוג  לקבל על עצמינו הידור מצוה - מה שבטח ימשיך כתיבה וחתימה טובה לשנת גאולה טובה ומתוקה.

ניתן להיכנס לבית חבד ולכתוב או לשלוח אלינו לווטסאפ את הפ"נ לבית חב"ד קרית ראשון- בית חבד בקניון הבאר‍ - קבלת קהל כל יום 9-30-13:30 / 16:30-19:00 

       דוגמא לנוסח הפ"נ:

כבוד קדושת הרבי שליט"א  מליובאוויטש מלך המשיח

אָנָּא לְעוֹרֵר רַחֲמִים רַבִּים עַל נר"נ ח"י(נפש רוח נשמה חיה יחידה) שֶׁל

שם  ___________   

שם האמא_______________

     ל________________________________________________


          מה זה פ"נ:

פ"נ (ראשי תיבות של 'פדיון נפש') הינו מכתב בקשת ברכה מהיהודי אל הרבי. בלשון חסידי חב"ד מכתב זה נקרא 'פדיון נפש', ואילו אצל חסידים אחרים נקרא 'קוויטל'.

הלשון 'פדיון נפש' נגזר מלשון 'פדיה' ו'חליפין'; כמו במצוות פדיון הבן ופדיון פטר חמור שמצוותם היא לתת לכהן תחליף לבן או - להבדיל - לחמור השייכים לכהן מדין תורה, כן העניין הוא בפ"נ. לפדות ולהחליף. אם ח"ו נגזר משהו בלתי רצוי על האדם - הרי שבקריאת הפ"נ על ידי שהצדיק - פודים ומהפכים את הרע לטוב.

לפ"נ ישנה גם משמעות נוספת והיא - ביטוי התקשרות של חסיד לרבי. כשחסיד כותב לרבי פ"נ הוא מעיד בכך על התקשרותו וקבלתו המוחלטת את מרות הרבי בנפש רוח ונשמה ויותר מכך. מאידך - כשהרבי מקבל את הפ"נ וקורא אותו - זהו אות כי הרבי מקבל את החסיד כאחד ממקושריו, ו'פורש את חסותו' על החסיד.

אֵיךְ כּוֹתְבִים פ"נ?

אֶת הפ"נ נָהוּג לִפְתֹּחַ בְּנֻסָּח מְסֻיָּם, אֲשֶׁר לוֹ כַּמָּה גִּרְסָאוֹת שׁוֹנוֹת. אַחַת מֵהֶם הִיא: אָנָּא לְעוֹרֵר רַחֲמִים רַבִּים עַל נר"נ ח"י(נפש רוח נשמה חיה יחידה) שֶׁל (.........) בֶּן (.......). וּלְאַחַר מִכֵּן לְפָרֵט אֶת בַּקָּשׁוֹת הַבְּרָכָה.

הפ"נ נִכְתַּב רַק בִּזְמַנִּים מְיֻחָדִים כְּמוֹ בְּעֶרֶב רֹאשׁ הַשָּׁנָה, בְּיוֹם הַהֻלֶּדֶת וְכַדּוֹמֶה. הוּא מְיֹעָד בְּעִקָּר עֲבוּר בַּקָּשׁוֹת מְיֻחָדוֹת לִבְרָכָה, בְּשׁוֹנֶה מִמִּכְתָּב וְדוּ"חַ שֶׁמְּיֹועָדִים גַּם לְתֵאוּר מַצָּבוֹ שֶׁל הֶחָסִיד וְדִוּוּחַ עַל פְּעֻלּוֹתָיו.

קֹדֶם כְּתִיבַת הפ"נ יֵשׁ לִטֹּל יָדַיִם כַּהֲכָנָה לַכְּתִיבָה. כְּתִיבַת פ"נ הִיא עִנְיָן נַעֲלֶה שֶׁיֵּשׁ לְהִתְכּוֹנֵן אֵלָיו בִּרְצִינוּת הָרְאוּיָה. - רָאוּי לְקַבֵּל הַחְלָטָה טוֹבָה ולפני ראש השנה הידור נוסף קֹדֶם שְׁלִיחַת הפ"נ עַל מְנַת לַעֲשׂוֹת 'כְּלִי' לַבְּרָכוֹת אוֹתָם מְבַקְּשִׁים מֵהָרַבִּי שליט"א.

מִנְהַג חֲסִידִים מֵאָז וּמִקֶּדֶם, אֲשֶׁר בְּעֵת כְּתִיבַת פִּדְיוֹן-נֶפֶשׁ לְרַבִּי צֵרְפוּ אֵלָיו גַּם סְכוּם כֶּסֶף, הַנִּקְרָא "דְּמֵי פ"נ".