דמדומי הממשלות

הבחירות שלא נגמרות

גל רעידות אדמה פוליטיות עובר על הארץ - עשר פעמים התחלפו הממשלות בשני עשורים וחצי האחרונים . משהו מאוד לא הגיוני קורה כאן. - רשימת הממשלות המתחלפות רק הולכת ומתרחבת ועוד מעט ותקיף כל הרכב קואליציוני אפשרי. החל בצד הימין של המפה עבור לדתים, חרדים וגמור בשמאל גם זה הקיצוני. כמעט כולם היו שם - בשלטון. כולם גם נפלו משם. 

מתוך הספר 'לכל אדם מגיעה תשובה' - להצצה

 מערכת בחירות הינה כלי בסיסי בכל משטר דמוקרטי, ומשמשות  אמצעי להשגת מטרותיהם המוסכמות של האזרחים. הבחירות הראשונות בישראל  נערכו בשנת 1949, שנה לאחר הקמת המדינה. מאז, בארבעת העשורים הראשונים התקיימו הבחירות במועדן, פחות או יותר, כשאת השלטון מאיישות מפלגות שונות ובהרכבים שונים. אך מאז הגלגל התהפך.  שש פעמים בעשור וחצי האחרון עוברת הארץ רעידת אדמה פוליטית והבחירות מקבלות  דפוסים חדשים ומוזרים לגמרי, אף פעם לא היה.

רשימת הממשלות הנופלות רק הולכת ומתרחבת ועוד מעט ותקיף כל הרכב קואליציוני אפשרי. החל בצד הימין של המפה עבור לדתים, חרדים וגמור  בשמאל גם זה הקיצוני. כמעט כולם היו שם-  בשלטון. כולם גם נפלו משם.

גם הסטנדרטים החדשים  הולכים  ומתרבים .  מתחיל במשך הזמן בו הממשלות מכהנות – בקושי מחצית מהזמן המיועד, דרך האופנים בהם הממשלות מסיימות את שלטונם ועד להקמת מפלגות חדשות לבקרים בהכלאות חדשות,  נופלים קמים  כמו נחום תקום. מה שנותר הם רק  רסיסי ממשלות ישראל פזורים על כסאות הכנסת  הריקה והמיותמת.

המהפכות שלטוניות הנה מבט על היסטוריית רעידות האדמה הפוליטיות שפוקדות את מערכת  השלטון  בישראל.

בשנת 1990 , לאחר שמר שמעון פרס לא הצליח להרכיב את הממשלה, הקים יצחק שמיר ממשלת ימין -דתיים  צרה שסיימה את חייה קצת יותר משנתיים לאחר מכן. ביולי 1992 קיבלה מפלגת המערך לידיה את הנהגת השלטון ויצחק רבין היה לראש הממשלה מטעמה. שלש שנים לאחר מכן  נרצח יצחק רבין, והבחירות הוקדמו.

בבחירות שהתקיימו חמשה חודשים לאחר מכן נבחר לראשות הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו שנחשב כתקוה הגדולה לישראל לא הצליח לנהל את הממשלה ושלש שנים לאחר מכן, לאחר שחזר מ'וועידת וואי' הודיע על הקדמת הבחירות. בבחירות שהתקיימו זכה אהוד ברק מ'ישראל אחת', הרכב של מפלגות מהשמאל. ברק, שאמנם הצליח להקים ממשלה רחבה יחסית שנתמכה ע"י מפלגות רבות, לא הצליח אף הוא ופרשיות שונות פירקו את מרכיבי הקואליציה, כשנה ושבעה חדשים לאחר הקמת הממשלה הודיע ברק על התפטרותו מראשות הממשלה, ועל הקדמת הבחירות.

במרץ 2001 נבחר אריאל שרון לראש ממשלת ישראל, מפלגתו הפוליטית עברה זעזועיים ותהפוכות, אך כל כישוריו ותעלולי הנהגתו בה תמרן את חברי הכנסת לא הועילו, והוא נאלץ להקדים את הבחירות לאחר כשנתיים לשלטונו.

בקדנציה השניה ותחת צילם המאיים של פרשיות שונות בהן נחשדו הוא ובניו, הגה שרון את רעיון  'תכנית ההתנתקות'. שרון בנה קואליציה 'מטעם' שלא שרדה את ימיה ונאלץ גם הפעם להקדים את הבחירות.

בבחירות לאחר מכן, נבחר אהןד אולמרט לראשות הממשלה. ממשלתו שרדה כמעט שלש שנים.

בבחירות הבאות ובשלשה סבבים נוספים נבחר בניימין נתניהו, שהמשיך בדרך קודמיו, ונאלץ להקדים פעם אחר פעם את הבחירות.

עשר ממשלות בעשרים ושמונה שנה הוא מאזן אימה, ונדמה שמערכות השלטון והדמוקרטיה בישראל עומדות בפני התרסקות מוחלטת.

למה הם נופלות נחזור לנושא מאמרינו, חוסר יכולתן של ממשלות ישראל לסיים את ימיהם בשלטון. - סיבה עובדתית לנפילת עשרת הממשלות האחרונות קשורה קשר אמיץ למהלכיהם בתחום הבטחוני מדיני, קרי, דבורים על מסירת שטחים ואף ביצוע הדבר הלכה למעשה. הנה כמה עובדות מעניינות.

ממשלת שמיר 1992. לאחר 'וועידת מדריד', ושיחות השלום שקיים מזכיר הממשלה דאז מר אלייקים רובינשטיין בוושינגטון – פרשו מפלגות תחיה ומולדת מהממשלה (מפלגת צומת פרשה מספר ימים לפני כן), ובכך גרמו להפלתה. ממשלת רבין 1995 נפלה לאחר הזעזועים שפקדו אותה לאחרחתימת הסכמי השלום עם ערפאת וההסכם הבזוי עם ירדן ב1994. ממשלת פרס 1996. ביצוע נסיגות בנובמבר ודצמבר 1995. ממשלת נתניהו 1999. השתתפות בוועידת וואי באוקטובר 1998, וביצוע ה'פעימות' בהמשך שנה זו. ממשלת ברק 2001. הנסיגה מלבנון בשנת 2000, השתתפות בוועידה ב'קעמפ דיוויד' שם הסכים ברק גם לחלוקת ירושלים מוטטה את הקואלציה כשסיעות ש"ס המפד"ל וגשר פורשות ממנה. ממשלת שרון 2006 – ביצוע תכנית ההתנתקות.

לאמר, לא המצב הכלכלי הקשה של 1,600,000 עניים בישראל של שנת 20019 הוא שהביא להפלת הממשלה,  לא מצב הפשיעה בישראל של 2018 שהוכרזה ע"י האמריקאים כ'מדינת פשע מאורגן", לא  פרשיות  השחיתות השלטונית שבמדינות נורמליות היו ראשיה מסולקים ונשפטים. לא על אלו נפלו הממשלות. הממשלות התפרקו בצורה לא הגיונית כלל רק בגלל הדבורים ומסירת שטחי ארץ ישראל לגרועים שבאוייבנו.

האם הכל אמנם כל-כך רע? האם רעידות האדמה הפוליטיות  מבשרות  את תחילתו של  תוהו ובוהו פוליטי?

להמשך לתוכן ומגזין מתחדש - לחצו

לקרוא לילד בשמו - ניגש שוב לחדשות, אבל הפעם נקרא ונצרף למארז ברור אחד, ידיעות  המעידות  על התרקמותה של מציאות חדשה לאזרחי ישראל.

אם נבדוק  את נושא השתתפות האזרחים בבחירות מאז קום המדינה, מתגלה נתון מעניין. אחוז אלו שאינם משתתפים בבחירות עולה ממערכת בחירות אחת למשניה. בעוד שבבחירות הראשונות ב-49' הגיעו 87  אחוז לקלפי, הרי שבבחירות האחרונות, ב-2016, הגיע שיעורם ל-68 אחוז בלבד. אצל הצעירים מבני 18 עד 32 האחוזים אף עולים. מסקר שערך מכון "מאגר מוחות" עולה שרק 27 אחוז מבני 18 עד 32 מתעניינים בבחירות. 19 אחוז ציינו שמקור המידע העיקרי שלהם על פוליטיקאים הוא... התוכנית "ארץ נהדרת", ורק 41 אחוז ידעו מיהי שרת החוץ. זהו אינו מצב נורמלי, זהו מצב המעיד על שבר שהולך ומעמיק בין הישראלי לנבחריו.

למה בעצם? הגענו לקו השבר של הדמוקרטיה הישראלית אומרים המומחים. ישנו נתק בין העם לנבחריו. שותפות לכך היו פרשיות השחיתות הרבות שליוו את הממשלות האחרונות , הידיעה כי 'כולם אותו דבר' ואין הבדל מהותי בין הימין והשמאל כשם שאף אחד מהמנהיגים אינו עומד בציפיות העם ממנו.

על מה הולכים לבחירות - אם כן, המצב לא פשוט, ולא מעט הם העומדים ותוהים מול  המגמות המאפיינות את השנים האחרונות. רבים גם שואלים עצמם מה הביא למצב בו אנו חוזרים אל נקודת האפס בכל פעם מחדש, ובכלל, מי יכול לומר לנו איך יוצאים ממבוי סתום זה?

האור בקצה המנהרה

כדי לקבל את התשובות לשאלות אלה, נצטרך לתת את הדעת לשני נתונים חשובים ביותר.

נתון ראשון הוא אירוע שהתרחש  לפני כשני עשורים וחצי, שבועיים קודם התחלת גל הזעזועים הפוליטי הנוכחי. נתון שני הוא דברי קודש שנאמרו ע"י מנהיג יהודי גדול  הרבי מליובאוויטש שליט"א מלך המשיח.

ביום י' שבט תשנ"ב ביקר מר משה קצב – אז שר התחבורה – בבית מדרשו של הרבי בניו יורק. באותו זמן חילק הרבי דולרים כשליחות לצדקה וברכה. בעת שעבר הוא לקבל דולר לברכה השמיע  הרבי באזניו דברים חריפים. היה זה בתקופת 'וועידת מדריד' והרבי הזהיר את קצב כי באם לא יפסיקו מייד את הדיבורים על מסירת שטחים ילחם הרבי בכל  כוחותיו כדי שממשלת שמיר תיפול.

הרבי מליובאוויטש שליט"א מלך המשיח הינו נשיא הדור, כמו משה רבינו בדורו, ותפקידו הוא להנהיג את בני הדור ולהדריכם בדרך עד לגאולה השלימה.

בכל תחום יש לתורת ישראל מה לאמר, וגם בנושא הסכסוך היהודי-ערבי יש לנשיא הדור מה לומר. והרבי – על פי תורת ישראל, דוגל בעמידה איתנה נוכח הערבים ואי מסירת 'אף שעל' לערבים.

בין הדברים שאמר הרבי לקצב היו המילים הבאות:-"באם ימשיכו בכיוון זה אודות דיבורים כאלו (על מסירת שטחים) אזי אני מנחם מענדל יהיה הראשון שילחם בכל התוקף ובכל הכחות שלי נגד שמיר שתתפרק הממשלה"
את הסוף כולם ראו. שמיר לא השכיל לעשות כעצת מנהיג הדור, ודבריו של הרבי נתקיימו במלואם. ממשלת שמיר התפרקה לאחר פרישת מפלגות התחיה ומולדת מהממשלה.

ומאז ועד ימינו אלו,  כל הממשלות שנבחרו, לא ספק בידיהן למלא את ימיהן ונפלו בזו אחר זו.

מה אמר הרבי -הרבי כנשיא הדור ונביא הדור מסר הודעות נבואיות חשובות וגורליות לעם ישראל:

"הקדוש-ברוך-הוא בחר ומינה בעל בחירה שמצד עצמו הוא שלא בערך נעלה מאנשי הדור שיהיה השופטיך והיועציך... המינוי דדוד מלכא משיחא כבר היה .. עיניהם הרוחניות דבני ישראל כבר רואים את הגאולה

במילים פשוטות, אומר הרבי, נמצאים אנו בתקופה מיוחדת ,ימות המשיח', המנהיג המלך המשיח, דרגתו עליונה ביותר ונבחר ע"י ה'  לגאול את ישראל. עם ישראל רואה כבר את המנהיג בראיה רוחנית.

העם רואה את זה - וכמעט  מוזר – אזרחי ישראל 'מרגישים בתת מודע' שלהם בנוכחתו של המנהיג האלוקי הנבחר. בנתיים, לא יודעים לקרוא לילד בשמו. "עיניהם הרוחניות של בני ישראל רואים כבר את הגאולה" , אומר הרבי, "זכינו שהקדוש-ברוך-הוא בחר ומינה בעל בחירה שיהיה השופטיך והיועציך"( המנהיג).

סיום טוב - כיצד ניתן לתרגם את כמיהתם הפנימית - נפשית של אזרחי ישראל אל הרבי שליט"א מלך המשיח?

הרבי הודיע לעולם "הגיע זמן גאולתכם" ו"צריכה רק להיות קבלת המלכות ע"י העם וההתקשרות בין המלך והעם בשלימות הגילוי". להתקשר אל המלך בשלימות הגילוי אומר קיום הוראותיו, שמירת התורה והמצוות והכרזת הקודש יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.

כבר היום התפתחה התופעה  המאלפת של התקשרות אליו ע"י המוני בית ישראל למימדי ענק ורבים ממשיכים להתקשר ולדבוק (לבחור) במנהיג הנבחר שרק בכוחותיו העל טבעיים יכול להביא את העולם למצב בו לא יהיה "לא רעב, לא מלחמה ולא קנאה ותחרות" אלא "הטובה תהיה מושפעת הרבה".

הסיסמה "הפתרון היחיד – משיח בן דוד", אינה רק סיסמה, זוהי המציאות המתבקשת.

השיחה ששינתה את פני התקופה - י' שבט התשנ"ב

הרבי: שמעתי לאחרונה שמועה מוזרה ומבהילה בנוגע לדיבורים והחלטה של הממשלה בארץ-ישראל, אודות מסירת חלקים מארץ-ישראל. לפועל מדברים כעת אודות תכנית לתקופה של 5 שנים שקוראים לזה אוטונומיה, אבל לא משנה באיזה אופן מדברים על זה ומסבירים את זה שהרי בפועל דיבורים אלו וענינים אלו הם בגדר האיסור המפורש ד"לא תחנם" שאסור למסור שום חלקים מארץ-ישראל בפועל. וממילא נמצא שזה שמדברים אודות זה הרי זה כפירה בה' ובתורתו ובארץ-ישראל ובקדושת ארץ-ישראל.
דיבורים אלו אודות תכנית האוטונומיה הינם צעד ראשון למסירת חלקים מארץ-ישראל ולא רק חלקים קטנים אלא חלקים גדולים כמו יהודה, שומרון, עזה, חברון וירושלים וכו', והרי זה ענין של פקוח נפשות ממש!
וכאמור שלא משנה מה שהיהודים חושבים ואומרים ומסבירים את זה אלא איך שאומות העולם מפרשים זאת, והם מפרשים זאת שמדובר אודות תכנית שסופה מסירת חלקים מארץ-ישראל בפועל והקמת מדינה פלסטינאית.
אתה הרי מבין ערבית, אז תשאל לערבים הגרים שם ותראה שהם יגידו לך שמה שהם מתכוונים אודות מה שמדברים על אוטונומיה של 5 שנים פירושו בפועל שמוסרים להם חלקים מארץ-ישראל כדי להקים מדיינה פלסטינאית. וממילא אין זה נוגע כלל איך היהודים יפרשו את זה כי העיקר  הוא איך שהגויים מסתכלים על זה…
השר משה קצב אמר שבשנה שעברה היתה אגרת מהנשיא ג'ורג' בוש שמתנגד למדינה פלסטינאית והשנה הוא כתב רק שאינו בעד מדינה פלסטינאית, אז רואים כאן שינוי.
הרבי: ורואים לאיזה כיוון הולך השינוי, אתה בטח מכיר את מר מנחם בגין שבהתחלה לא הסכים לעניני קמפ דייויד והיה בתוקף נגד זה, אבל בסוף התחיל לעשות ויתורים, וכפי הנשמע עד היום מתחרט על זה שויתר על חלק מארץ-ישראל.
במילא אם אנשים שלא מאמינים בהקב"ה היו עושים את זה היה אפשר להבין, אבל אנשים שמאמינים בהקב"ה שמהם יבוא חתימה אודות מסירת חלקים מארץ-ישראל הרי זה חילול ה'.
שמיר מאמין בהקב"ה ובקדושת ארץ-ישראל, ולכן הרי זה דבר בלתי מובן כלל שדוקא הוא יסכים לדבר כעת אודות תוכניות שפירושה מסירת חלקים של ארץ-ישראל, ביטחון של ארץ-ישראל הוא מה' אחד, ובאם יתנהגו בהתאם בכל התוקף הדרוש כפי שצריכים אז אין מה לדאוג בנוגע לביטחון של ארץ-ישראל.
בינתיים מדברים רק אודות ענין של 5 שנים מכיון שמפחדים להגיד ברור שרוצים למסור חלקים מארץ-ישראל, אבל יש לומר שכוונתם ברורה שסוף כל סוף ימסרו חלקים מארץ-ישראל.  עפ"י השערתי - שמיר בעצמו יודע את זה ויותר טוב ממני….
 ובנוגע לפועל לדעתי - צריכים לראות ששמיר יבטל מיד את ההחלטה והדיבורים אודות אוטונומיה.
אני כל הזמן לחמתי שתהיה ממשלה של שמיר, וכשם שעשיתי הכל שהיה ביכולתי שתקום דוקא ממשלה שראש הממשלה יהיה שמיר הרי באם ימשיכו בכיוון זה אודות דיבורים כאלו אזי אני מנחם מענדל יהיה הראשון שילחם בכל התוקף ובכל הכחות שלי נגד שמיר שתתפרק הממשלה!
עד היום היה רק מר שמעון פרס נגד ממשלת שמיר, אבל באם שמיר ימשיך בכיוון זה אודות דיבורים של אוטונומיה אז אני גם כן  יהיה נגד ממשלת שמיר.

באם שמיר אינו יכול לעמוד מול הלחץ של אמות העולם, שיכריז זאת בגלוי שאינו יכול לעמוד מול הלחץ ואינו יכול להיות יותר ראש הממשלה!
השר משה קצב: הרבי שליט"א הוא זה שהקים את הממשלה הנוכחית, ואנחנו רוצים את המשך ברכות של הרבי לממשלה, שמכניס קדושה לממשלה.
הרבי: כששמיר יכניס בארץ-ישראל קדושה אז זה יתן לו את הכח לעמוד מול הלחצים.